Atea ierīko 3D virtuālo alu Valmieras tehnikumā
Šodien, 22. septembrī, Valmieras tehnikumā tika atklāts unikāls izglītības instruments mācību procesa uzlabošanai – 3D virtuālā ala. Tā ir četru plakņu telpiskās apmācības laboratorija, kas ļaus jauniešiem radīt reāla izmēra vizuālizācijas un simulēt darbu dažādās vidēs, piemēram, darba drošības, vides pieejamības un dizaina kontekstā.
“Paldies Valmieras tehnikumam par veiksmīgo sadarbību un uzticību projekta īstenošanā. Šodien tiek sperts būtisks solis izglītības procesa pilnveidošanā, kur jaunākās tehnoloģijas kalpo par dzinējspēku jauniešu radošā potenciāla attīstībā. Virtuālās realitātes tehnoloģijas ir izglītības nākotne, kas paver neierobežotas iespējas produktu izstrādes ciklā. Priecājos par Valmieras pilsētas ieguldījumu Latvijas konkurētspējas stiprināšanā. Mēs veidojam Latvijas nākotnes vadošos speciālistus ar šodienas lēmumiem izglītības un zinātnes jomā,” norāda Rolands Naglis, Atea valdes loceklis un Pārdošanas daļas vadītājs.
“Šī ir inovatīva tehnoloģija – realitātes simulācijas telpa, kas ļaus jauniešiem apgūt profesionālos un vispārizglītojošos priekšmetus mūsdienīgā veidā. Tuvākais līdzīgais izglītības instruments ir pieejams tikai Vācijā, kas nozīmē, ka Valmieras tehnikums šobrīd būs vienīgā izglītības iestāde Austrumeiropā ar šādu tehnoloģiju”, norāda tehnikuma direktore Vineta Melngārša.
Izstrādājot un integrējot atbilstošu saturu, 3D virtuālā ala ļaus ielūkoties tehnoloģijās, uzzināt vairāk par bioloģiju, ģeogrāfiju, fiziku un ķīmiju. 3D alā jaunieši varēs projicēt un simulēt loģistikas noliktavas darbības principus, kā arī gūt pilnvērtīgu izpratni par dažādiem tehnoloģiskiem procesiem. Visu profesiju audzēkņi varēs simulēt iespējamās situācijas darba vietās un meklēt veiksmīgākos risinājumus. Tehnoloģija būs liels atbalsts topošajiem mehatronikas un metālapstrādes speciālistiem, veidojot jebkāda objekta vai automatizētas iekārtas modeļus. Tos pārnesot 3D virtuālajā realitātē, ir iespējams simulēt un pārbaudīt objekta funkcionalitāti, kā arī dizainu un detaļu saderību. Tā būs labs palīgs arī programmēšanas tehniķa programmas studentiem.
Speciālistiem no Vācijas 3D alas uzstādīšana Valmieras tehnikuma laboratorijā prasīja vairāk nekā divas nedēļas.
Virtuālā ala veidota no četrām plaknēm, uz kurām attēls vai rasējums tiek projicēts no augšas. Tam nepieciešama gana jaudīga tehnika, lai sistematizētu informāciju un to projicētu uz sienām.
Tehniķis no Vācijas, Bendžamins Voss, demonstrējot iekārtas darbību, piebilda – lai no datora pārraidīto projektu varētu saskatīt telpisku un reālos izmēros, ir nepieciešamas speciālas brilles ar sensoriem.
“Tagad brilles ir caurspīdīgas, bet, kad tās ir aktivizētas, viens stikliņš ir melns, otrs caurspīdīgs. Bildes kustas un mainās 120 reizes sekundē. Tas ir tik ātri, ka acs to neatpazīst,” teica Voss.
“Kopā mums ir pieci datori. Centrālais dators, pie kura cilvēks var sēdēt un mainīt aplikācijas, pārraidīt, kas tiek projicēts sistēmā. Un tad ir vēl četri datori – katrai sistēmas plaknei. Viens dators savienots ar vienu projektoru,” komentē virtuālās realitātes speciālists no Vācijas Larss Hūbners.
3D ala ar laiku būs pieejama ne tikai Valmieras tehnikuma audzēkņiem, bet arī uzņēmējiem no dažādām nozarēm.
“Iespējas ir plašas. Kāds uzņēmējs var, piemēram, izveidot dzīvokļa projektu, palaist šajā alā, un realitātē cilvēks jau var izstaigāt šo dzīvokli un paskatīties, vai būs tā, kā patīk, var kaut ko pamainīt tajā uzreiz,” stāsta Valmieras tehnikuma datortīklu administrators Jānis Riba.
Projektu realizē SIA “Atea”, sadarbībā ar SIA “VR Logistic” speciālistiem no Vācijas un SIA “Amicorum”.